Hikayem

Köpek Eğitmeni ve Davranış Uzmanı

Emir Ali Sadaghiani

Sevgili Köpeksever Dostum,

Adım Emir Ali Sadaghiani. 1964 yılında Tahran’da, İran Azeri Türkü bir baba ve İstanbul’lu Türk bir anneden doğdum. İlköğretimimi 1973 yılına kadar Fransız Lycee Razi’de gördüm. Daha sonra İngiltere’de Queen’s College Taunton’da yatılı olarak orta ve lise öğrenimime devam ettim.

1981’de Weston Super Mare Teknik Koleji’nde okurken yaz tatili için İstanbul’a geldiğimde TC. vatandaşı olduğumu öğrendim. Beni askerlik görevimi yapmak üzere askere aldılar. Teknik Kolej eğitimim yarım kaldı. Çok ülkede yaşamanın ve öğrenim görmenin avantajlarına sahip olarak başta İngilizce olmak üzere Fransızca, Farsça, Türkçe, Almanca, Azerice 6 dil konuşabiliyorum.

İran, İngiltere ve Türkiye’deki yaşamım boyunca köpek başta olmak üzere diğer hayvanlarla birlikte büyüdüm ve tüm canlıların iyi yaşamasına ve korunmasına her zaman merakım oldu.  Babam hevesli bir hayvan severdi. Çok özel arap atları yetiştirirdi. Evimizin etrafında arap atları, güvercinler, ördekler, tavus kuşları ve köpekler de dahil olmak üzere her türlü hayvan bulunurdu.

Böylelikle hayvanların varlıkları ve yakınlıkları ile bağ kurarak büyüdüm. İlk köpeğim  İngiltere’de daha 9 yaşında iken bakım için evine yerleştirildiğimiz aynı zamanda baş öğretmenimiz Bayan Sutherland’ın teşvikiyle eğittim “ Bubo” adında bir erkek Weimaraner oldu.

Köpeklerle gerçek maceram, 1981’de Türkiye’ye döndüğünde “Laika” adında bir dişi Alman Çoban Köpeğiyle başladı. İlk köpek yavrularım da yine aynı yıl dünyaya geldi. O zamanlar köpeklere olan ilgim ile köpek davranışını araştırıp onları daha iyi anlamaya başladım. Uzmanlığımı geliştirerek çeşitli platformlarda edindiğim bilgileri ve deneyimlerimi paylaşmaya başladım. Ardından merkezi ABD’de bulunan ve ödül temelli eğitim yöntemini onaylayan evcil köpekler eğitimciler birliği olan APDT’nin üyesi oldum.

Ayrıca ABD’ de bulunan Chris Bach’ın “Üçüncü Yol” sistemini kullanan eğitimcilerinden biriyim. Buna ek olarak, İngiltere’de merkezi bulunan Baş Eğitmen Gwen Bailey tarafından kurulan “Puppy School” un ilk Uluslararası Eğitmenlerindenim.

Avrupa ve Amerika’da aldığım eğitimlerle, hayvan davranışları ve köpek eğitim tekniklerinde uzun yıllara dayanan deneyimim ile güncel bilgilere sahip olan sertifikalı Köpek Eğitmeni ve Türkiye’deki ilk sertifikalı Köpek Davranış Uzmanıyım. Türkiye’de köpek eğitimi konusunda öncü ve en nitelikli eğitmenlerden biri olarak hizmet vermekteyim.

Pozitif eğitim tekniklerini ve “Clicker” eğitimini Türkiye’ye getiren ilk eğitmenim. Modern köpek üreticilik sistemlerini (fizyolojik, psikolojik, nörolojik, beslenme) kullanan, deneyimsel olarak geliştiren ve “Barf” diyeti Türkiye ile tanıştıran ilk eğitmenim. Aynı zamanda Türkiye’ deki ilk şecereli Alman Çoban Köpeği üreticisi olup, başta Almanya olmak üzere yurt dışında defalarca Türkiye’yi temsil ederek klasmanlarda dereceler aldım. Çiftlik ismim “Von Sadaghiani” dir. Dünyanın üç kıtasında ürettiğim yavrular bulunmaktadır.

Eğitim çözümlerimin temelini, köpeklerin harika, büyüleyici, komik ve akıllı varlıklar olduklarını kendime hatırlatarak, sizinle köpeğiniz arasında güçlü bir bağ kurmak üzere köpekte olumlu duyguları pekiştiren ödül bazlı pozitif teknikler oluşturmaktadır.

Sevgi ve saygılar,

Köpek Eğitim Sistemimi Farklı Yapan Şey...

Hayat köpekler için bir maceradır. Bununla birlikte, bu macera kafa karıştırıcı bir sıkıntıya dönüşebilir. Nedeni ise insanlar genellikle onlardan çok fazla şey beklerler. Ve köpeklerin çoğu zaman var olduklarını bile bilmedikleri kuralları ihlal ettikleri için başları belaya girer.

Gerçekte köpekler Lassie veya Rin-Tin-Tin gibi değildir. Her kelimemizi ve düşüncemizi otomatik olarak anlamazlar. Onlar farklı bir türdür. Farklı kapasitelere ve iletişim sistemlerine sahiptirler. Yine de yaşam tarzımıza uyum sağlayabilir ve nazik koçluğumuzla kurallarımızı anlamayı öğrenebilirler. Çocuklar gibi, köpeklerde sevgimize ve dikkatimize bağlıdırlar. Ve bizimle hoş ve rahat bir şekilde yaşamaları için eğitilmeleri gerekir.

Eğitim verdiğim yıllar boyunca, köpek ve sahibi arasında çok çeşitli ilişkilere tanık oldum. Bu ilişkilerde, yaşam ortaklığı yanlış gittiğinde köpeklerin daha fazla acı çektiklerini gördüm. Yaşam ortaklığı bozulmadan, sorunlar kronikleşmeden çözmenin en doğru yolu eğitimdir. Özellikle köpek davranışlarını doğru koşullandırmak için en uygun zaman yavru oldukları zaman öğretilenlerdir. Ancak doğru koşullarda her yaştan köpeğin öğrenebileceğini de unutmayın!

İyi haber, köpek dostlarımız genellikle sahiplerini memnun etmeyi amaçlarlar. Bu yüzden onlara biraz zaman verin, onları meşgul edin, eğlendirin ve sevgiyle övün. En önemlisi onları dinleyin, sinyallerini ve ihtiyaçlarını anlamaya çalışın.

Bir köpek Eğitmeni ve Davranış Danışmanı olarak, verdiğim eğitimlerdeki temel amacım, köpek ve sahibinde uygun ve doğru davranışları geliştirmek ve iyi ilişkilerin gelişimini teşvik etmektir.

İyi eğitimli bir köpek harika bir evcil hayvan ve ailenin harika bir üyesi olabilir. K9 Eğitim’de, pozitif ödül eğitim yöntemi tam da bunu sağlamayı amaçlamaktadır. Bu teknik, köpeğinizden ne istediğinizi ve ne beklediğinizi, köpeğin ilgi çekici ve eğlenceli bulduğu bir şekilde ifade etmenizi sağlayan doğrulama ve ödüllendirici iyi davranışlara dayanmaktadır.

Köpek eğitimi gerçekten hayvanla birlikte deneyimlememiz gereken bir süreçtir ve ona empoze ettiğimiz bir şey değildir. Ödül bazlı pozitif  yöntemi hem sahibini hem de köpeğinizi iyi hissettirir. Bu yöntem ile siz ve köpeğiniz arasındaki ilişkide belirgin bir iyileşme oluşur. Verdiğim eğitimlerde; takip edilmesi gereken basit kurallar sunarak, köpeğiniz belirli davranışları yerine getirdiğinde ödüllendirildiği bir yapı içinde, sizin katılımınız ile birlikte yapılır.

K9 Eğitim, köpeğinize doğru davranışı; ödül bazlı pozitif yöntemi ile aşılamayı  amaçlayan kişiselleştirilmiş eğitim ve konsültasyonun yanı sıra, köpeğinizin diğer insanlarla ve hayvanlarla etkileşim ve sosyalleşme sürecine de odaklanır.